Kapková závlaha je jedním ze způsobů, jak udržovat zahradu ve stále dobré kondici a zároveň ušetřit vodu, čas i peníze. Zavlažování prostřednictvím kapkovacího potrubí (hadice) je navržené a velmi vhodné pro domácí zavlažování, ale i do zemědělství či sadů.
Voda je dávkována pomocí kapkovačů či kapkových jehel pomalu a přesně přímo k rostlině a jejím kořenům. Systém umožňuje dávkování vody do kořenových zón v malém objemu vody, což nabízí majitelům zahrady či pěstitelům ovoce a zeleniny vhodnou a šetrnou alternativu tradičních zavlažovacích způsobů.
V porovnání s klasickými postřikovači nebo zahradními hadicemi je kapková závlaha levnější a šetrnější k životnímu prostředí. Při zavlažování zahrady kapkovacím potrubím lze ušetřit nejméně 30 – 50% vody, než u jiných způsobů zavlažování, a to díky menším ztrátám spojeným s odpařováním, odtokem či odnášením části vody větrem.
I když je největší výhodou kapkové závlahy bezesporu přesnost zavlažovaného místa (plochy) a úspora vody, existují i další přednosti, spojené s implementací tohoto systému pro domácí zavlažování zahrady.
Protože se malé množství vody nepřetržitě dostává k rostlinám po delší dobu, vytvářejí se ideální podmínky pro růst rostlin. Omezuje se také nadměrná saturace kořenových systémů a půdy. Místo toho tento proces pomalu přivádí vodu přímo ke kořenům rostlin a částice půdy snadněji absorbují a zadržují vodu. Omezuje se tak i výluh životně důležitých živin.
Dávno už jsou pryč dny, kdy bylo potřeba přesouvat a nastavovat postřikovací systémy. Kapková závlaha masivně šetří čas a je možné k ní lehce připojit časovač pro automatické zavlažování zahrady nebo ovládací jednotku, která nám zautomatizuje spínací cykly a jejich trvání.
Mezi další výhody kapkovací závlahy patří kontrola plísňových chorob. Kapkové zavlažování přivádí vodu přímo do kořenových zón, díky tomu nedochází k nadměrnému smáčení stvolů a listů rostlin.
V neposlední řadě jde o vysoce přizpůsobivý systém, kdykoli se změní uspořádání Vaší zahrady, zavlažovací systém se snadno změní s ní. Kapkovací potrubí umísťujeme viditelným způsobem, její umístění pod krycí folie znesnadňuje úpravu tras v případě změn ve výsadbě.
Nejrozšířenějším způsobem, jak v půdě zadržet vláhu u kapkovací závlahy, je mulčování. Mulčovat záhony můžeme prostřednictvím dřevní štěpky či drcenou kůrou. Mulčované plochy si podrží vláhu po delší dobu, než plochy bez mulče. Zahrady mají celou řadu ploch, kde je použití kapkové závlahy nejefektivnější způsob zavlažování.