Rozmístěním trysek pro automatické zavlažování zahrady sledujeme rovnoměrnost vodního sloupce, který zahradním plochám dodáváme.
Řada majitelů zahrad se pokusí zhotovit zavlažovací systém svépomocí, avšak výsledek nebude uspokojivý.
Marketing některých prodejců závlahových systémů vzbuzuje pocit, že instalace automatického závlahového systému na zahrady je snadný úkol.
Jenže...
Trysky mají různé průtoky, na sekcích potrubí je nutné přesně spočítat správné množství trysek, některé druhy trysek nelze zapojit do jedné sekce kvůli rozdílné srážkové výšce, při nesprávném tlaku vody nebudou trysky pracovat správně, čerpadlo svým průtokem a tlakem musí přesně odpovídat potřebný parametrům pro dodávku správného množství vody, při nedostatečném tlaku trysky nedostříknou nebo při přílišném tlaku naopak mlží a nezavlažují.
Je také nutné znát, kdy je vhodné použít liniové sestavy trysek a kde nasadit troj- či čtyř-spon, kde je lepší použít rozprašovací a kde rotační trysky, jak lze kombinovat trysky s pevnou či proměnnou výsečí, kam nainstalovat ventil bez regulace a kam s regulací, na jaké místo umístit kulové uzávěry, kam umístit nástavec pro zazimování či filtr.
Většina nadšenců DIY (do it yourself) bude potřebovat odborníka a pravděpodobně je na konci čeká kompletní rekonstrukce systému. Někdy ke kontaktování odborníka dochází až ve chvíli, kdy neúměrně vysoká faktura za nadměrný únik vody vyrazí majiteli zahrady dech.
Začátku každé instalace automatických závlahových systémů musí nutně předcházet pečlivé plánování zahrady a výpočty. Ne v každé části závlahového systému je stejný průtok a tlak, každý typ trysky vyžaduje jiný průtok a tlak, ne každé čerpadlo je právě pro ten náš případ závlahového systému použitelné. Fyzika je neúprosně přesná a tak přichází prostor pro výpočty. Než však s výpočty začneme, musíme znát zavlažovanou plochu zahrady.
Automatický závlahový systém se šije na míru zahradě a nikdy naopak. Proto je nutné znát konečnou podobu zahrady, její rozvržení a rozměry celkové i rozměry jednotlivých úseků. Musíme dopředu vědět, co a kde plánujeme zalévat. Bez znalosti zahrady, rozložení a jejích rozměrů (nebo projektové dokumentace budoucí zahrady) není možné plánovat funkční zavlažovací systém. Zaměření zahrady by měl provádět zkušený projektant závlahových systémů, který ví, které části pozemku je nutné zaměřit.
Disponujeme zaměřovací technikou a provádíme potřebná zaměření a kótovaná zakreslení pozemku zahrady a jeho funkčních partií.
Aby bylo možné zavlažovat, musíme disponovat dostatečně vydatným zdrojem vody. Bilancujeme mezi studnou, vrtem, dešťovou jímkou a vodovodním řadem, kdy vodovodní řad s ohledem na náklady vody je nejméně hospodárný. Některé vrty neumožňují odebírat dostatečné množství pro zavlažovací systémy, protože při potřebném průtoku pro zavlažování může dojít k tzv. stržení vrtu, tzn. rychlým čerpáním vody dojde k nežádoucí erozi horniny, která otvor vrtu obklopuje a ke zničení drahého čerpadla, v hoším případě k zasypání vrtu.
Tomu lze předejít dodržením pomalého čerpání a soustavu doplnit instalací zásobní nádrže – jímky, kde množství vody potřebné pro zavlažování doplňujeme z vrtu jen takovou rychlostí, která nezpůsobí jmenované problémy. Výchozím předpokladem správného plánování zdroje vody je v případě vrtu čerpací zkouška a striktní dodržování parametrů vrtu.
Navrhujeme ideální čerpadlo tak, aby umožňovalo hladký chod zavlažovacího systému a nebylo zbytečně předimenzováno, včetně ochranných prvků, jako je hladinové snímání a ochrana chodu na sucho. Pokud bude zdrojem vody např. dešťová jímka, bude náš návrh obsahovat i systém dopouštění jímky vodu z jiného zdroje.
Realizace závlahového systému vedoucí k efektivnímu zavlažování musí vycházet z požadavku na rovnoměrné rozprostření srážkové výšky (transportovaného vodního sloupce). Rozložením trysek sledujeme nejen rovnoměrnost zálivky, ale také zajištění potřebných přestřiků a v neposlední řadě účelné vynaložení pořizovacích nákladů.
Pro samotnou realizaci je potřeba kótovaný zákres, který vymezuje každé trysce přesné místo na zahradě. Zhotovený projekt zohledňuje vydatnost čerpadla, průtok vody jednotlivými sekcemi, potřebný tlak pro jednotlivé sekce a trysky, stinná a slunná místa, hospodárný způsob vedení trubních a elektrických tras. Nejspolehlivějším dokumentem pro realizaci automatického závlahového systému je projekt automatického závlahového systému z dílny zkušeného projektanta závlah.
Projekt definuje i přesnou výměru potřebného potrubí, elektrických kabelů, průměrů trubek, typů ventilů, typ a počet trysek, šachtic, spojovacího materiálu, mechanických ventilů a ostatního příslušenství potřebného k realizaci.
Samotná realizace se provádí většinou pomocí strojní mechanizace, některé části se dokopávají ručně. V případě, že je závlahový systém instalován na již funkční trávník, je v místech výkopů travní drn nejprve opatrně sloupnut, aby byl po instalaci potrubí zase vrácen na stejné místo. Výkopem se spojuje:
Po zhotovení výkopů jsou založeny všechny části potrubí, instalovány tvarovky, dotaženy spoje, elektrické kabely, ventilové šachty a spojeny ventilové systémy a hlavní sestava s filtrem a expanzní nádobou. Do zdroje vody je spuštěno čerpadlo a hladinový snímač.
Celý systém je zapotřebí podrobit tlakové zkoušce dříve, než dojde k zasypání výkopů. Po tlakové zkoušce se odstraňují zjištěné závady a nyní je možné výkopy zasypat zeminou. Výkopy je při zasypávání žádoucí po určitých vrstvách hutnit, protože vykopaná zemina je nakypřená a po sesednutí zeminy by nám na zahradě zůstaly znatelné prohlubně.
Povrch zasypaných výkopů je překryt sloupnutým travním drnem nebo jsou místa doseta vhodným travním semenem.
Po zapojení všech částí systému můžeme systém spustit. Před osazením trysek do jednotlivých tubusů je nutné spustit proplachovací cyklus, aby případně nečistoty v potrubí nepoškodily citlivé části systému, jako jsou trysky, mechanismy rotátorů či membrány ventilů. Dále pak čistotu vody a absenci pevných látek ve vodě zajišťuje filtr instalovaný na začátek soustavy.
Ovládací jednotku lze konfigurovat manuálně. Některé pokročilejší typy ovládacích jednotek lze připojit k internetu prostřednictvím Wi-Fi a lze je nastavit přes webové rozhraní. Nastavíme denní dobu spuštění závlahy a definujeme zavlažovací intervaly pro každou sekci zvláště. V systému Hydrawise je možné využít přednastavených programů, případně zohlednit data z meteostanic pro určení zavlažovacích podmínek.
K měření množství srážek v dané lokalitě můžeme použít dešťové čidlo, které nám uspoří vodu v době, kdy je půda dostatečně vlhká po dešti.
Systémy Hydrawise mají pokročilé možnosti nastavení a lze využít řadu podmiňujících a dodatečných funkcí:
Systémy Hydrawise mají také pokročilé možnosti monitoringu:
Součástí našich servisních služeb je nastavování, monitorování, korekce, vzdálená správa systému i servisní zásahy automatických závlahových systémů.